PODSUMOWANIE I ETAPU PROJEKTU „WYOBRAŹ SOBIE MOSTY ZAMIAST MURÓW”
Niesamowicie cieszymy się, że mamy możliwość prowadzić tak ważny projekt dla naszej lokalnej społeczności. Zakończyliśmy I etap projektu! Nadszedł więc czas na podsumowanie tego, co udało nam się zrobić przez ostatnie 9 miesięcy. Było tego naprawdę dużo! Etap I wymagał intensywnej pracy wielu osób – podsumujmy więc co udało nam się już zrealizować:
✅ Projekt rozpoczęliśmy od zapoznania jego istoty z przedstawicielami różnych instytucji z Gminy Skawina. Odwiedziliśmy i przeprowadziliśmy rozmowy z przedstawicielami i przedstawicielkami takich instytucji jak: Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Centrum Kultury i Sportu, Centrum Wspierania Rodziny, Poradnia Zdrowia Psychicznego, NGO z terenu Gminy Skawina oraz z przedstawicielami i przedstawicielkami Urzędu Miasta i Gminy: Burmistrzem Norbertem Rzepisko, Zastępcą Burmistrza Witoldem Grabcem i Tomaszem Ożogiem, Kierownikiem Wydziału Edukacji Markiem Marcem oraz Kierowniczką Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Agnieszką Winiarz oraz z Rzecznikiem Prasowym Marcinem Kozielskim. Dziękujemy za zaangażowanie w rozwój tego projektu! Projekt „Wyobraź sobie mosty zamiast murów” uzyskał patronat Burmistrza – bardzo dziękujemy!
✅ W okresie zimowym odbył się również Dzień Otwarty, na którym omawialiśmy sens i cele projektu, przedstawialiśmy możliwości warsztatowe na ten rok oraz odpowiadaliśmy na Wasze pytania.
✅ Wiosna rozpoczęła się bardzo intensywnie, ponieważ ruszyliśmy z warsztatami. Zorganizowaliśmy następujące warsztaty:
🔸 „Mury milczenia” ➡ warsztaty dla profesjonalistów z Gminy Skawina.
Warsztaty te były skierowane do specjalistów – nauczycieli, pedagogów, psychologów, edukatorów, liderów społecznych itp. Był to cykl 10 spotkań warsztatowych. W sumie wzięło w nich udział 16 profesjonalistów. Nasi uczestnicy spędzili 40 godzin podnosząc swoje kompetencje i ucząc się nowych umiejętności m.in takich jak: rozwiązywanie problemów i konfliktów, tworzenie komunikatów dostosowanych do odbiorców, aktywne słuchanie, asertywność, udzielanie informacji zwrotnych. Poruszyli również takie zagadnienia jak: emocje, przekonania, wzorce i nawyki oraz motywacja człowieka. Gratulujemy ukończenia szkolenia wszystkim uczestnikom – powtórka warsztatów nastąpi również w przyszłym roku! Dodatkowo podczas tego cyklu odbyły się dwa spotkania: jedno podsumowujące oraz superwizja. Warsztaty zrealizowane były we współpracy z Bennewicz Instytut Kognitywistyki. Z częścią uczestników spotkamy się również w etapie nr 2
🔸„Mosty Bliskości” ➡ warsztaty dla rodziców
Warsztaty te były skierowane dla rodziców oraz wychowawców i miały za zadanie podnieść ich kompetencje rodzicielskie oraz pedagogiczne. Zostały zrealizowane w formie 10 spotkań i wzięło w nich udział 15 uczestników. Skupiały się na nauce budowania relacji opartej na dialogu i szacunku dla obu stron – rodzica/nauczyciela i dziecka. Podczas spotkań grupowych, rozmów, sięgania do wspomnień, własnych doświadczeń, wykonywania ćwiczeń – uczestnicy uczyli się jak odkrywać to co dobre i piękne zarówno w nich, jak w ich dzieciach. Trzymamy kciuki za dalszą pracę naszych uczestników!
🔸 „Droga do zmiany” ➡ warsztaty rozwojowe dla kobiet
Warsztaty te zgromadziły 13 wspaniałych kobiet w różnym wieku. Uczestniczki poruszyły 12 ważnych tematów m.in takich jak: wizerunek kobiet w społeczeństwie, praca z emocjami, asertywność, marzenia, wartości, mocne strony i talenty, empatia i aktywne słuchanie, światozmienianie, projekty społeczne, rozwiązywanie konfliktów, zarządzanie sobą w czasie oraz budżetem domowym, motywacja oraz proces zmiany w życiu. Dziękujemy uczestniczkom za podzielenie się własnymi doświadczeniami oraz otwartością. A co najważniejsze, nasze uczestniczki po zakończeniu warsztatów nie zakończyły swoich spotkań – co nas niezmiernie cieszy! Dziewczyny – trzymamy kciuki w kontynuowaniu waszej Drogi do zmiany – oby tak dalej 😉.
🔸 „Labirynt Emocji” ➡ warsztaty dla dzieci w wieku 5-6 lat oraz 7-10 lat
W warsztatach wzięło udział 25 uczestników! Zajęcia skupiały się na wsparciu rozwoju społeczno-emocjonalnego, budowaniu pewności siebie, poczucia własnej wartości, a także nauki jak należy radzić sobie z trudnymi emocjami. Początkowe zajęcia spędziliśmy na integracji, abyśmy mogli lepiej się poznać i dowiedzieć się co nieco o sobie i naszych zainteresowaniach. W kolejne dni omawialiśmy dokładnie każdą emocję z osobna – rozpoczęliśmy od tych mniej przyjemnych, ale również potrzebnych 😉 Na warsztatach wiele razy pojawiała się burza mózgów – zapisaliśmy mnóstwo sposobów jak radzić sobie ze smutkiem i złością. Nie mogło zabraknąć również ćwiczeń relaksacyjnych dla dzieci. Bądźcie uważni – powtórka warsztatów już w przyszłym roku, tym razem dla grup wiekowych 11 – 14 i 15 – 18.
✅ Jeden z ostatnich ciepłych dni września wykorzystaliśmy na wydarzenie popularyzacyjne, które miało na celu przedstawić projekt i jego rezultaty. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że przybyło Was tak wiele. Wspaniale było połączyć siły z innymi organizacjami na Dniu Organizacji Pozarządowych i Inicjatyw Społecznych.
✅ Dodatkowym, ważnym działaniem popularyzująco-konsultacyjnym był wyjazd przedstawicielki naszej Fundacji do Rzeszowa na konferencję naukową pt. „Psychologia – Medycyna – Duchowość. Kolory nadziei – Skaleczeni”, która dotyczyła zdrowia psychicznego. Pojawiło się na niej wiele autorytetów z dziedziny psychiatrii, psychologii i psychoterapii, z którymi mogliśmy się skonsultować oraz nawiązać relację do potencjalnej współpracy w projekcie.
‼ Jeżeli zaciekawił Cię ten projekt i chcesz dostawać o nim informację na bieżąco mamy dla Ciebie przygotowane dodatkowe kanały:
▶ Zapisz się do newslettera!
▶ Polub profil Projekt „Wyobraź sobie mosty zamiast murów” – to tam wrzucamy aktualności!
A teraz.. trzymajcie kciuki za kolejny, intensywniejszy, 2 ETAP!
Projekt realizowany z dotacji Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG. Projekt objęty jest patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Skawina oraz wkład własny współfinansowany jest ze środków budżetu Gminy Skawina.