RYWALIZACJA CZY WSPÓŁPRACA

105954645_2703552479966328_7311767809213055616_o
Dziś prognozy pogody straszyły deszczem 🌧☔, więc warsztaty w małym gronie odbyły się w Fundacji.
Temat ważny ‼ RYWALIZACJA CZY WSPÓŁPRACA ❓
➡ Nasza zachodnia cywilizacja jest cywilizacją rywalizacji. Już w pierwszej klasie szkoły podstawowej dziecko uczy się „wygrywać”, rodzice cieszą się, gdy zdobywa pierwsze miejsce. W ten sposób indywidualny postęp materialny i pragnienie sukcesu dla uzyskania coraz większego prestiżu wzięły górę nad poczuciem wspólnoty, współczucia, więzi.
➡ Zastanawialiśmy się dziś nad korzyściami i stratami z rywalizacji i porównywaliśmy je z korzyściami i stratami ze współpracy.
➡ Czy teraz nie chodzi o to, by mniej lub bardziej samotnie mieszkać w małym domku, zazdrośnie strzegąc swego stanu posiadania, dążąc do osiągania kolejnych dóbr, i czuć się bezpiecznym w cieniu tabliczki z napisem „zły pies” ❓
Może jednak 💬 „(…) zatraciliśmy poczucie wspólnoty i tylko tu i ówdzie powstają grupy, które usiłują odnaleźć to, co zagubione. Tymczasem we wspólnocie najważniejsze jest poczucie przynależności (…). Niezależnie bowiem od tego, czy pozostajemy blisko siebie, czy też dzieli nas wiele kilometrów (…), wszyscy jesteśmy z tego świata, do niego należymy. Jesteśmy częścią tej samej całości. Grożące nam dziś niebezpieczeństwo polega na tym, że gotowiśmy o tej prawdzie zapomnieć, gotowiśmy uznać siebie za centrum świata, dojść do wniosku, że inni ludzie istnieją tylko dla naszej wygody. Toteż musimy umrzeć dla tego niszczącego egoizmu i odrodzić się dla miłości, która nauczy nas dawać i przyjmować”
Pięknie brzmi …. dziś zastanawialiśmy się, jak możemy realnie wpłynąć na to co w nas i w naszych rodzinach dzieje się w temacie rywalizacji i współpracy.
Projekt realizowany jest w ramach współpracy z Biurem Centrum Wspierania Rodziny Urzędu Miasta i Gminy Skawina i finansowane z budżetu Gminy Skawina.
Scroll to Top

Chcesz być z nami na bieżąco?
Zapisz się do newslettera