Wyobraź sobie mosty zamiast murów

Projekt „Wyobraź sobie mosty zamiast murów” podejmuje działania na rzecz dzieci, młodzieży, rodziców, kobiet oraz profesjonalistów z terenu Gminy Skawina. Będzie miał on za zadanie wesprzeć program ochrony zdrowia psychicznego oraz program przeciwdziałania przemocy.

Projekt przewiduje szereg działań profilaktycznych:

 • zostaną zrealizowane warsztaty dla profesjonalistów „Mury Milczenia”, które będą miały za zadanie m.in. zwiększenie umiejętności budowania świadomych, proaktywnych relacji z dziećmi, dorosłymi i współpracownikami.
 • przeprowadzimy warsztatach dla dzieci i młodzieży „Labirynt emocji” dla wszystkich grup wiekowych od przedszkola po szkołę średnią. Uczestnicy będą pracować m.in. nad rozwojem emocjonalnym, nad umiejętnością rozwiązywania konfliktów czy stawianiem granic.
 • odbędą się warsztaty dla kobiet „Droga do zmiany”, które będą skupiały się m.in. na rozwoju mocnych stron, talentów oraz umiejętności komunikacyjnych uczestniczek. Warsztaty dostarczą też wiedzy na temat zarządzania domowym budżetem.
 • zrealizujemy też warsztaty „Mosty bliskości”, które będą skierowane do rodziców. Stawianie granic, wsparcie rozwoju emocjonalnego dzieci, rozwiązywanie konfliktów, wspieranie samodzielności i zachęcanie do współpracy czy „wojny” między rodzeństwem to tylko niektóre z tematów, które poruszymy na tych warsztatach.

Projekt zakłada również wzmocnienie systemu poprzez zbudowanie lokalnego partnerstwa oraz zakłada realizację kampanii społecznej, która pojawi się już na początku 2022 roku. Ważnym rezultatem projektu będzie instrukcja (tzw. mapa mostów) informująca o możliwych formach wsparcia na terenie Gminy Skawina. Na początku 2021 roku odbyliśmy spotkania z przedstawicielami instytucji z Gminy Skawina, którzy chcą zaangażować się w realizację założeń projektu „Wyobraź sobie mosty zamiast murów”.

Projekt będzie realizowany przez 2 lata (styczeń 2021 – grudzień 2022) na terenie Gminy Skawina. Warsztaty zostaną zrealizowane dwukrotnie, zarówno w 2021, jak i w 2022.

PODSUMOWANIE I ETAPU PROJEKTU „WYOBRAŹ SOBIE MOSTY ZAMIAST MURÓW” – KLIKNIJ PONIŻEJ I SPRAWDŹ CO UDAŁO NAM SIĘ ZREALIZOWAĆ!

 

 

 

1) MURY MILCZENIA – warsztaty dla profesjonalistów

Termin: 9 marca 2021 – 22 czerwca 2021

10 spotkań we wtorki w godzinach: 18:00-21:00

 

2) MOSTY BLISKOŚCI – warsztaty dla rodziców 

Termin: 22 kwietnia 2021 – 24 czerwca 2021 

10 spotkań w czwartki w godzinach: 18:00-21:00

W ramach warsztatów „Mosty bliskości” odbyło się 10 spotkań warsztatowych. Warsztaty były przeznaczone dla rodziców i skupiały się na nauce budowania relacji opartej na dialogu i szacunku dla obu stron – rodzica i dziecka. Program powstał w oparciu o Szkołę dla Rodziców i Wychowawców. Był to czas pełen nauki, ważnych, wartościowych momentów, czas dzielenia się doświadczeniem i wiedzą uczestników. Dziękujemy uczestnikom za tak duże zaangażowanie i otwartość! Na kolejną edycję zapraszamy w 2022 roku! Fotorelację możecie zobaczyć poniżej 🙂

 

3) DROGA DO ZMIANY – warsztaty dla kobiet 

Termin: 02-04 lipca 2021, 16 lipca 2021, 30 lipca – 1 sierpnia 2021, 19 sierpnia

Kilkanaście kobiet, 2 weekendy, 2 spotkania online.. Tak właśnie minęły nam warsztaty rozwojowe dla kobiet „Droga do zmiany”! Nasze uczestniczki poruszyły 12 ważnych tematów: 

1⃣ Wprowadzenie, integracja i ćwiczenia wstępne
2⃣ Wizerunek kobiet w społeczeństwie cz.1
3⃣ Wizerunek kobiet w społeczeństwie cz.2
4⃣ Praca z ciałem i emocjami. Asertywność.
5⃣ Marzenia, wartości, mocne strony, empatia i aktywne słuchanie
6⃣ Światozmienianie i projekty społeczne
7⃣ Koło życia. Proces Zmiany
8⃣ Zarządzanie budżetem domowym.
9⃣ Relacje z innymi i rozwiązywanie konfliktów
🔟 Zarządzanie czasem
1⃣ 1⃣ Komunikacja i przemówienia publiczne
1⃣ 2⃣ Motywacja. Od czego zależy?

Bardzo cieszyło nas, gdy uczestniczki wychodziły z warsztatów z uśmiechem na ustach.. Dziękujemy im za podzielenie się swoimi doświadczeniami, emocjami oraz otwartością. Każda z nas poczuła siłę do zmian na tych warsztatach. A co najważniejsze – motywacja nie zmalała po ich zakończeniu. 🙂

4) LABIRYNT EMOCJI/RELACJI – bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży

„Labirynt Emocji/Relacji” to warsztaty rozwojowe dla dzieci i młodzieży w różnych grupach wiekowych, które skupiają się na wspomaganiu rozwoju społeczno-emocjonalnego, wzmacniają wiarę w siebie i budują poczucie własnej wartości. Obecnie prowadzimy warsztaty dla następujących grup wiekowych: 5-6 lat, 7-10 lat oraz 11-14 lat. Tematy poruszone na zajęciach były modyfikowane dla każdej z grup wiekowych. Dzięki warsztatom dzieci uczyły się poprzez zabawę jak wyrażać swoje emocje, zarządzać napięciem, stresem oraz trudnymi uczuciami. Zajęcia były prowadzone przez doświadczonych pedagogów – trenerkę Kaję Mlekodaj oraz Weronikę Mrówkę. Tym razem zrealizowaliśmy warsztaty wakacyjne dla grupy 5-6 lat oraz 7-10 lat. Wspaniała pogoda dopisywała nam przez cały tydzień, więc świetnie bawiliśmy się na sali jak i na zewnątrz! Już nie możemy doczekać się uczestników na innych naszych warsztatach – dostaliśmy taką obietnicę! 🙂

 • Labirynt Emocji dla dzieci w wieku 5-6 lat

Termin: 2 sierpnia – 6 sierpnia 2021 10:00-13:00

 

 • Labirynt Emocji dla dzieci w wieku 7-10 lat

Termin: 26 lipca – 30 lipca 2021 15:00-18:00

 

 • Labirynt Relacji dla młodzieży w wieku 11-14 lat

Termin: 2022 rok – termin w trakcie ustaleń

 • Labirynt Relacji dla młodzieży w wieku 15-18 lat

Termin: 2022 rok – termin w trakcie ustaleń

 

Jeżeli masz pytania do projektu lub poszczególnych warsztatów zachęcamy do kontaktu:

 • Kierowniczka projektu – Aneta Rokicka nr tel. 602-516-635
 • Koordynatorka projektu – Paulina Góralczyk nr tel. 515-872-612
 • e-mail: biuro@wyobrazsobie.org.pl

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Projekt „Wyobraź sobie mosty zamiast murów” został objęty patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Skawina. 

Projekt współfinansowany ze środków budżetu Gminy Skawina.