Szkoła dla rodziców i wychowawców

123960863_2828091067512468_91406460067173319_o

Czwartkowy wieczór ze „Szkołą dla Rodziców i Wychowawców” za nami 🏫👩‍🎓📚👨‍🎓 Dziś rozmawialiśmy o …. KARACH a konkretnie o tym jak zamienić kary na naturalne konsekwencje.
💬 J. Juul w jednej ze swoich książek napisał: „Niestety, podłoga jest lepszym wychowawcą niż niejeden rodzic, bo kiedy trzylatek wspina się na wysokie krzesło, to podłoga nauczy go, że upadek może bardzo boleć. Podłoga nie skrytykuje go i nie obwini, co, niestety, często robią rodzice: „A nie mówiłem, żebyś nie wchodził na to krzesło! Jesteś niegrzeczny, nie słuchasz taty!”. Takie słowa są zupełnie zbyteczne, bo bardziej bolą niż sam upadek. Zostawiają dziecko z piętnem „zła”, „niegrzeczności”.
‼ Pojawił się dziś na zajęciach też temat poczucia winy i myślę sobie, że najlepszym miejscem pod słońcem jest DOM, w którym żyją rodzice ofiarujący swoim dzieciom w najtrudniejszych chwilach tak rzadki dar jakim jest wybaczenie …. Rodzice do których po latach dorosłe już dzieci wracają ze zrozumieniem …
💙 Zrozumienia dla inności, wyrozumiałości dla samych siebie Wam dziś życzę …
🌏 Kary, konsekwencje, wysiłki, wprowadzane zmiany …. mimo niesprzyjających covidowych okoliczności, zmęczenia i natłoku innych obowiązków frekwencja na zajęciach wciąż wysoka. Niesłychanie nas to wzmacnia i nadaje sens naszej pracy.
Pewnie pisałam to już kilka razy, ale kolejny raz nie zaszkodzi: pamiętajmy, że „Dzieci nie potrzebują doskonałych rodziców, ale autentycznych ludzi z krwi i kości, którzy może nie wiedzą wszystkiego, ale są za to stale gotowi, żeby się rozwijać”
Projekt realizowany jest w ramach współpracy z Biurem Centrum Wspierania Rodziny Urzędu Miasta i Gminy Skawina i finansowane z budżetu Gminy Skawina.
Scroll to Top

Chcesz być z nami na bieżąco?
Zapisz się do newslettera