Światozmieniacze – podsumowanie

118408981_2757057777949131_3153433606827116453_o

Światozmieniacze – kolejna edycja za nami!🌍😃
Kolejni Światozmieniacze opuścili mury naszej Fundacji ❗❗❗
W tym roku, wyjątkowo nie były możliwe większe wyjścia i zwiady, jednak cała grupa znakomicie poradziła sobie z wszystkimi wyzwaniami!
Do jakich zmian na świecie dążyliśmy w tym roku❓
🌎Warsztat 1⃣ i 2⃣ upłyną pod znakiem integracji grupy. Zastanawialiśmy się, jakie są nasze cechy wspólne, mocne strony, tworzyliśmy nasze paszporty. Poznawaliśmy się w trakcie zabaw ruchowych oraz wymagających kooperacji. Drugą cześć dnia poświęciliśmy na wdrożenie się w temat zmieniania świata – pracowaliśmy z mapą, opracowaliśmy burzę mózgów dotyczącą zmiany, poznawaliśmy cechy Światozmieniacza, tworzyliśmy jego portret. Ważną częścią dnia było poznanie Anny i Andrei – naszych przewodników po edukacji globalnej i poszukiwaczy światozmieniaczy!
🌎Na warsztatach 3⃣ i 4⃣ poznaliśmy zasadę 3R – recycle, reduce, reuse. Wiedzy teoretycznej towarzyszyły praktyczne ćwiczenia, które pozwoliły na dokładne zrozumienie tematu i zastosowanie zasad w praktyce. Zajęciom towarzyszyła historia o rajskiej wyspie Mantanani, na której znajdują się ogromne ilości śmieci. Zadaliśmy sobie pytania – czym są śmieci? Ile ich produkujemy? Co zrobić, aby produkować ich mniej? Które z opakowań są najmniej szkodliwe dla środowiska? Co możemy odzyskać z poszczególnych surowców? Popołudniu nabyliśmy nowych umiejętności w czasie warsztatów z szyciaz Panią Magdą. Sprawdzaliśmy, jak ze starych dżinsów zrobić modną torebkę! Cała grupa z niemałym zapałem przystąpiła do pracy, jej efekty były zdumiewające!
🌎Warsztaty 5⃣ i 6⃣ rozpoczęliśmy od ważnego i trudnego tematu, jakim jest produkcja zabawek w chińskich fabrykach. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda harmonogram pracy w tym zakładzie pracy i szybko doszliśmy do wniosków, warto kupować lokalnie i zająć się rękodziełem. Poznaliśmy też dobre przykłady azjatyckich firm – przedsiębiorstwo społeczne „Kymviet” z Wietnamu. Kolejnym punktem tego dnia było poznanie niepełnosprawnej światozmieniaczki Yoshi z Wietnamu. W czasie warsztatów próbowaliśmy wczuć się w sytuację osób niepełnosprawnych, zaznajamialiśmy się z możliwościami pomocy, kodeksem dobrego pomagania, historiami osób niepełnosprawnych. Popołudniu czekała na nas druga część warsztatów z szycia na maszynach! Tym razem wykonaliśmy torby na zakupy ze starych koszulek!
🌎Warsztaty 7⃣ i 8⃣ rozpoczęliśmy od zapoznania się z tematem oszczędzania wody. 💦 Wykonaliśmy eksperyment pozwalający na własne oczy zobaczyć, jak mało wody zdatnej do użycia znajduje się na naszej planecie. Resztę informacji przyswoiliśmy w czasie gry terenowej na świeżym powietrzu!🏃🏃‍♀ Dzięki kilku wyzwaniom dowiedzieliśmy się, jak minimalizować zużycie wody, podczas jakich codziennych czynności zdarza nam się ją marnować. Mieliśmy również chwilę na powtórzenie zdobytych już wiadomości. Popołudniowe warsztaty z Panią Mają dotyczyły bardzo ważnego i trudnego tematu, jakim jest globalne ocieplenie klimatu. Na własnej skórze sprawdzaliśmy, jaka jest rola gazów cieplarnianych, co dla środowiska oznaczają topniejące lodowce, jaką rolę odgrywa w tym wszystkim dwutlenek węgla i co my konkretnie możemy zrobić, aby sytuacja naszej planety się polepszyła!
🌍Ostatnie warsztaty 9⃣ i 🔟 to, jak zawsze, dzień wprowadzania wiadomości w życie! Ogromnym wydarzeniem dla uczestników było spotkanie z Anną ! Nasi Światozmieniacze przeprowadzili konferencję, na której zadali jej nurtujące ich pytania! Bardzo cieszyły nas widoczne zmiany w myśleniu dzieci – dziewczynki zwróciły uwagę na ogromną ilość zabawek „made in China”, które mają w domu. W czasie obiadu większość z nas odmówiło picia soków z plastikowych rurek. Będąc na przejściach dla pieszych głośno zwracaliśmy uwagę na udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.
➡ Nowi Światozmieniacze pomimo zmęczenia intensywnym tygodniem, zdecydowali się na nagranie filmików (już wkrótce❗) propagujących samodzielne tworzenie przedmiotów, mądrego kupowania, uświadamiających konieczność oszczędzania wody.
➡ Zdecydowali się również zorganizować konkurs – informacje już niedługo!
Projekt współfinansowane ze środków budżetu Gminy Skawina w ramach projektu „Światozmieniacze” realizowany we współpracy z

ExChange the world.
Scroll to Top

Chcesz być z nami na bieżąco?
Zapisz się do newslettera