PRZEMOC EKONOMICZNA

przemoc ekonomiczna

„‼ PRZE – MOC czym jest, co wiemy na jej temat, czy potrafimy ją dostrzec?
Przemoc ➡ temat, o którym każdy mógłby długo rozprawiać, wszak wszyscy wiemy czym jest, prawda? Słysząc przemoc każdemu z nas otwierają się w głowie filmy – wojna, obozy, tortury, ale też grupy przestępcze, ofiary napaści, pobicia… A może komuś jako pierwsze skojarzenie pojawia się obraz dziecka krzywdzonego, zranionego fizycznie bądź emocjonalnie w szkole, czy też w domu? A może jest jeszcze inaczej… może akurat Tobie wyświetla się w głowie wspomnienie sytuacji, kiedy doświadczyłeś przemocy na własnej skórze, albo…otwiera się rana, którą Ci zadano, gdy byłeś w sytuacji bezbronności, zależności od sprawcy, gdy nie mogłeś lub nie potrafiłeś o tym opowiedzieć, poprosić o pomoc, gdy nikt nie pomógł utulić Twojego bólu, nie stanął w Twojej obronie? Może jako nauczyciel dostrzegłeś niepokojące ślady na ciele dziecka lub odstające od innych dzieci zachowanie, może jako przyjaciółka nie wiesz jak podjąć rozmowę z osobą, którą jak myślisz dotyka coś bardzo niedobrego w domu, tak niedobrego, że aż strach to nazwać?
‼ Przemoc możemy podzielić na fizyczną, psychiczną, seksualną i ekonomiczną.
🔴 O przemocy ekonomicznej możemy mówić, gdy sprawca używa pieniędzy lub innych dóbr po to, aby uzależnić od siebie drugą osobę, co pozwala mu na zaspokojenie potrzeby kontroli i władzy nad ofiarą. W istocie jest formą przemocy psychicznej. Polega m.in. na zakazywaniu ofierze pracy, wydzielaniu pieniędzy w sposób uniemożliwiający zaspokojenie jej uzasadnionych potrzeb, ale też odmowa łożenia środków na utrzymanie rodziny lub niealimentowanie dzieci”

Więcej na ten temat możecie przeczytać w artykule napisanym przez Małgorzatę Kawę na naszej stronie internetowej:

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG”, objęty honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Skawina

#wspieranasGminaSkawina
www.gminaskawina.pl
Gmina Skawina

 

Scroll to Top

Chcesz być z nami na bieżąco?
Zapisz się do newslettera