Akademia Emocji – Podsumowanie tygodnia
PONIEDZIAŁEK Celem głównym poprzednich warsztatów prowadzonych przez trenerkę Renatę Bielawską było wdrażanie do akceptacji, zrozumienia i radzenia sobie ze smutkiem. Po zapoznaniu z historią Pani Koko, dzieci od razu zgadły jakim uczuciem będziemy się zajmować. Podkreśliliśmy, że wszystkie emocje są ważne i że nawet jeśli wydają się nam bardzo trudne, to warto je bliżej poznać i się nad nimi zastanowić. Próbowaliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie ”Co się dzieje z człowiekiem, który się smuci”. Podczas burzy mózgów dzieci podawały propozycje sposobów na poradzenie sobie ze smutkiem. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że skuteczne sposoby to takie, które pozwalają nam na przemyślenie smutku, opowiedzenie innym o naszych uczuciach i te poprawiające humor. Każdy z nas ma prawo się smucić, powody smutku mogą być bardzo różne. Czasem to po prostu gorszy nastrój, czasem jakieś zmartwienie, czasem poważny problem. Smutek to takie uczucie, które pozwala nam przemyśleć różne ważne sprawy. Dobrze jest mieć przyjaciela, z którym możemy dzielić nasze smutki i radości.
WTOREK Ostatnie zajęcia Akademii Emocji pod opieką trenerską Oli Kot wprowadziły grupę w temat bardzo ważnego uczucia, o którym mówi się zdecydowanie na mało i za cicho– rozmawialiśmy o miłości Nie spodziewaliśmy się, że w ich czasie doświadczymy również smutku, żalu i wzruszenia. Zajęcia rozpoczęliśmy od rozgrzewki umysłowej i zabawy „Wymień pięć…”, powtórzyliśmy ją dwukrotnie, bo dzieciaki są prawdziwymi mistrzami szybkiego kojarzenia faktów i bawiły się doskonale Po krótkiej powtórce z dziedziny emocji uzupełniliśmy wirtualny termometr uczuć. Bardzo miło jest słuchać, jak poszerzyło się słownictwo dzieciaków a rozmowy o uczuciach są coraz mnie krępujące i „normalne”. Na podstawie symboli szybko odgadnęliśmy co będzie tematem naszych rozmów, wysłuchaliśmy wypowiedzi na temat miłości autorstwa młodszych kolegów – przedszkolaków i staraliśmy się własnymi słowami odpowiedzieć na niektóre pytania. Bardzo ważnym ćwiczeniem było tworzenie obrazu w ramie zawierającego osoby, które kochamy. Narysowanie postaci przyszło z łatwością, jednak mówienie na głos o tym uczuciu nie było już takie proste. Szczególne, że w grupie mamy rodzeństwa, które pomimo czasowych kłótni lub nieporozumień bardzo się kochają – to był doskonały moment na werbalny przekaz o miłości Kolejne ćwiczenie przyniosło wiele pomysłów na okazywanie sobie tego uczucia – buziaki, przytulasy, pomoc i zabawa są stałym elementem obecnym w życiu dzieci Podsumowaniem warsztatów był krótki filmik prezentujący historię miłości głównego bohatera bajki „Odlot” .
ŚRODA Ostatnie zajęcia Akademii Emocji dla dzieci w wieku 7-10 lat poprowadzone przez trenerkę Olę Kot obracały się wokół smutku. Początkowe ćwiczenia miały na celu odświeżenie wiadomości na temat złości, pobudzenie kreatywnego myślenia i wsparcie emocjonalne w czasie zamknięcia i zdalnego porozumiewania się z przyjaciółmi. W czasie wirtualnego uzupełniania termometru emocji uczestnicy operowali bardzo rozbudowanymi zdaniami – rozmowy na temat naszych wewnętrznych przeżyć nie stanowią problemu, nie krępują, są normalną częścią zajęć. Wprowadzeniem była krótka historia o przeżywaniu emocji, jaką jest smutek. Wspólnie zastanawialiśmy się, co dobrego jest w smutku i dlaczego jego odczuwanie jest takie ważne. W czasie wykonywania pracy plastycznej mieliśmy czas na indywidualną refleksję – co nas smuci, jak sobie z tym radzimy, jak na smutek reagują inni i czy łzy są pomocne. Bardzo ciekawe propozycje padły w czasie omawiania „rozweselaczy” , pomagają nam głownie: mamusie👱♀, tatusiowie, zwierzaki, rodzeństwo, myślenie o niebieskich migdałach, relaksacje, odpoczynek we własnym łóżku, wylanie z siebie łez. Na koniec odtańczyliśmy szalony „Happy” taniec na odegnanie smutku i wzięliśmy udział w kociej relaksacji.
CZWARTEK Na ostatnich zajęciach prowadzonych przez trenerkę Kaje Mlekodaj głównym tematem był smutek. Przedszkolaki razem z Panem Inspektorem znalazły sposób na poradzenie sobie z niezwykle przykrą sytuacją Pani Koko. Otrzymały też nie lada wyzwanie Na łezkach, które dostały miały narysować rzecz lub zdarzenie, które doprowadziło ich ostatnio do smutku lub łez. Opowiadaliśmy o swoich rysunkach poprzez zabawę dramową. Dzieci dowiedziały się, że poradzenie sobie ze smutkiem jest możliwe jedynie wtedy, kiedy odpowiednio ją przeżyjemy – poprzez wypłakanie się, wysmucenie, wygadanie. Wiedzą też, że płacz nie jest powodem do wstydu. Dużo tańczyliśmy do radosnej jak i smutnej muzyki. Na koniec dzieci wykonały Jezioro Smutku, używały kolorów które kojarzą im się z omawianym uczuciem. Warsztaty zakończyliśmy w wesołym nastroju z powodu urodzin naszej uczestniczki Tosi
PIĄTEK Warsztaty dla młodzieży w wieku 11-14 lat przeprowadzone przez trenerkę Weronikę Mrówkę odbyły się w formie online i miał na celu zapoznanie się z metodami pokonywania stresu. Spotkanie rozpoczęło się od określenia nastroju i opowiedzenia o kończącym się tygodniu. Następnie wzięliśmy udział w cotygodniowej rozgrzewce intelektualnej. Pierwszym zadaniem było stworzenie jak najkrótszego łańcucha skojarzeń łączącego dwa słowa: Mickiewicz i zszywka, urzędnik i kaloryfer… Tak, tak, dobrze się domyślacie – śmiechu było co niemiara. W kolejnym ćwiczeniu też uruchomiliśmy naszą wyobraźnię i stworzyliśmy plan Okrągłego i Cukierkowego miasta, kierunek wakacji mamy już wybrany . Po wesołym początku przyszedł czas na temat główny zajęć, zajęliśmy sie tematem stresu. Podzielni na grupy odpowiadaliśmy na pytanie czym tak właściwie jest stres Kiedy nas on spotyka Jakie znamy jego przyczyny i skutki Po chwili namysłu każdy mógł się swobodnie wypowiedzieć na zadany temat. Kolejną część spotkania rozpoczęliśmy od prezentacji filmiku w którym mowa była o różnych rodzajach stresu i sposobach na jego pokonanie, jak się okazało każdy z nas ma swój własny autorski plan walki ze stresem Pomysły koleżanek i kolegów na pewno przydadzą nam się w przyszłości bo jak wspólne ustaliliśmy, stres jest nieodłącznym elementem naszego życia.
Projekt współfinansowany ze środków budżetu Gminy Skawina