Akademia Emocji – Podsumowanie tygodnia:
PONIEDZIAŁEK Na ostatnich zajęciach przeprowadzonych przez trenerkę Renatę Bielawską miłość krążyła w powietrzu Tym razem przedszkolaki zajęły się uczuciem, które towarzyszyło Inspektorowi Krokodylowi. Po zapoznaniu z jego historią wszystko stało się jasne. Była to MIŁOŚĆ Wszystko świadczyło o tym, że Inspektor się zakochał. Dzieci gratulując Krokodylowi, dawały mu rady na przyszłość – jak sprawić, aby miłość była szczęśliwa. W ten sposób dzieci same doszły do tego, w jaki sposób można okazywać sobie miłość. Pomogły im w tym również ”Zakochane puzzle”, które sami musieli ułożyć. Podczas kolejnej zabawy dzieci ćwiczyły motorykę małą. Zadaniem było naciskanie i przesuwanie palców w ten sposób, aby przez woreczek strunowy, w którym znajdowała się farba, pokolorować serce. Wiele radości sprawiła im zabawa muzyczno-ruchowa, w trakcie której rzucali confetti z motylami, nawiązując do powiedzenia „Mieć motyle w brzuchu”
WTOREK Warsztaty przeprowadzone przez trenerkę Olę Kot rozpoczęły się „małą rozgrzewką” z użyciem zdalnych narzędzi. Dzięki nim rozruszaliśmy nasze szare komórki i robiliśmy wstęp do poważnych rozmów o emocjach a dokładniej o smutku Do tematu wprowadziło grupę krótkie opowiadanie. Nasze doświadczenia z tą emocją przedstawiliśmy na rysunku – pojawiły się tutaj sytuacje trudne lub takie, kiedy złość mieszała się ze smutkiem. Uważnie wysłuchaliśmy wszystkich wypowiedzi i dzieliliśmy się sposobami na poradzenie sobie z nimi. 💁♀ Bardzo dobrymi pomysłami były przytulasy🙆♀ a na końcu… taniec do „Szczęśliwej piosenki” . Ważnym elementem warsztatów było uświadomienie sobie, że płacz jest pomocny, oczyszcza i pozwala rozpłynąć się temu, co boli. Na końcu weszliśmy w krótką relaksację o kotku – żegnaliśmy się bardzo spokojni i trochę śpiący. Bajka odprężająca sprawdziła się
ŚRODA Zajęcia dla dzieci w wieku 7-10 lat, przeprowadzone pod opieką trenerską Oli kot rozpoczęły się od wirtualnego otwierania pudełek z pytaniami. Ruletka kreatywnych odpowiedzi zmusiła dzieci do przyznania się, co najbardziej lubimy w żabie i jakiego gadżetu brakuje Jamesowi Bondowi Krótkie opowiadanie wprowadziło nas w temat złości. Dzięki eksperymentowi zrozumieliśmy, że jeśli nic z nią nie robimy może to doprowadzić do wybuchu, jak wulkan Ważnym elementem spotkania było uświadomienie sobie, że złość jest bardzo potrzebną emocją. Dzięki niej dowiadujemy się, co nam nie odpowiada, na co nie chcemy się zgodzić i dajemy o tym znać innym🙅♀ Cały problem polega na tym, aby zakomunikować to bez krzywdzenia otoczenia. Naszą złość staraliśmy się przekazać za pomocą rysunku. Prace uczestników były od siebie bardzo różne – przedstawione w formie komiksu, złego kubka, kolorowych karteczek, postaci z bajki. W każdej z nich pojawiały się kolory czarny, czerwony, fioletowy i pomarańczowy. Grupa wspólnie omówiła sposoby radzenia sobie ze złością. 💁♀ Końcówka spotkania upłynęła na przyjemnej relaksacji.
CZWARTEK Na ostatnich zajęciach, które zostały przeprowadzone pod opieką trenerską Kai Mlekodaj było duuużo rozmów o miłości Poznaliśmy również sposoby jak można ją okazywać. Odwiedziliśmy Krainę Życzliwości, gdzie utworzyliśmy łańcuch przyjaźni i przekazaliśmy sobie z rąk do rąk serduszka – był to symbol przyjaźni, miłości i dobroci. Oczywiście nie zabrakło naszego Inspektora Krokodyla – tym razem zakochanego, który poczuł motyle w brzuchu Podczas relaksacji dzieci stały się Szczęśliwymi Gwiazdkami pełnymi miłości Dzieci dostały też zaproszenie od Ninja Życzliwości do wykonania dobrego uczynku Zachęta było to, iż ma być to nasz sekret..
PIĄTEK Warsztaty przeprowadzone przez trenerkę Weronikę Mrówkę odbyły się w formie online i miał na celu poznanie sposobów pomagających rozwiązywać konflikty. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji wcześniej przygotowanych przemówień.. Okazało się, że zdobyte na poprzednich zajęciach informację nie „poszły w las” i jesteśmy w stanie je znakomicie wykorzystać. W kolejnym zadaniu uczestnicy brali udział w cotygodniowej rozgrzewce intelektualnej. Tym razem dzieci tworzyły transformacje rysunkowe. Zadaniem było stworzenie nowego obrazu z figur wcześniej przygotowanych i nadanie mu tytułu. W części głównej warsztatów, uczestnicy rozmawiali o sytuacjach konfliktowych w jakich mieli okazję brać udział a także o sposobach na ich rozwiązanie. Nie zawsze jednak da się ich uniknąć, dlatego z pomocą przyszło kolejne ćwiczenie, które miało na celu doskonalenie umiejętności rozwiązywania konfliktów na kilka sposobów. Po tak intensywnie spędzonym czasie, grupa doszła do wniosku, że żaden konflikt nie jest straszny jeśli tylko potrafimy skorzystać z różnych strategii ich rozwiązywania.
Warsztaty są współfinansowane ze środków budżetu Gminy Skawina w ramach projektu „Akademia Emocji”