PRZEMOC PSYCHICZNA

przemoc psychiczna

‼ PRZE – MOC czym jest, co wiemy na jej temat, czy potrafimy ją dostrzec ❓
Przemoc ➡ temat, o którym każdy mógłby długo rozprawiać, wszak wszyscy wiemy czym jest, prawda❓ Słysząc przemoc każdemu z nas otwierają się w głowie filmy – wojna, obozy, tortury, ale też grupy przestępcze, ofiary napaści, pobicia… A może komuś jako pierwsze skojarzenie pojawia się obraz dziecka krzywdzonego, zranionego fizycznie bądź emocjonalnie w szkole, czy też w domu? A może jest jeszcze inaczej… może akurat Tobie wyświetla się w głowie wspomnienie sytuacji, kiedy doświadczyłeś przemocy na własnej skórze, albo…otwiera się rana, którą Ci zadano, gdy byłeś w sytuacji bezbronności, zależności od sprawcy, gdy nie mogłeś lub nie potrafiłeś o tym opowiedzieć, poprosić o pomoc, gdy nikt nie pomógł utulić Twojego bólu, nie stanął w Twojej obronie? Może jako nauczyciel dostrzegłeś niepokojące ślady na ciele dziecka lub odstające od innych dzieci zachowanie, może jako przyjaciółka nie wiesz jak podjąć rozmowę z osobą, którą jak myślisz dotyka coś bardzo niedobrego w domu, tak niedobrego, że aż strach to nazwać?
‼ Przemoc możemy podzielić na fizyczną, psychiczną, seksualną i ekonomiczną.
🔴 Przemoc psychiczna to trudne do uchwycenia, a jeszcze trudniejsze do udowodnienia zjawisko, niosące spustoszenie w psychice osoby jej doświadczającej. Przejawia się w wyśmiewaniu opinii, poglądów, przekonań, religii, stałym, krytycznym ocenianiu, ale też wmawianiu choroby psychicznej, izolowaniu, kontrolowaniu, ograniczaniu kontaktów z innymi ludźmi. To ciągła gra polegająca na naprzemiennym bombardowaniu miłością i krytyką, aby uzależnić od siebie ofiarę przemocy, poddając ją ciągłym „huśtawkom emocjonalnym”, zmieniającym przy dłuższym oddziaływaniu chemię mózgu ofiary, która jest bombardowana wręcz nieprawdopodobną mieszkanką neuroprzekaźników. Wiesz, że w nowszych opracowaniach dotyczących zjawiska przemocy pojawiają się sformułowania, porównujące osobę długofalowo doświadczającą przemocy jako „na haju”? Przeżywane przez ofiarę negatywne emocje wpływają na jej zachowanie w ten sposób, że otoczeniu trudno je zrozumieć. Pojawiają się pytania typu: „czemu nic z tym nie robisz”? Na skutek niezrozumienia z czasem ofiary przemocy zostają same, bez pomocy i wsparcia. Skutkami przemocy psychicznej są między innymi utrata wiary w siebie, swoją siłę i sprawczość, utrata radości życia, niska i nieadekwatna samoocena, towarzyszące poczucie lęku, wszechogarniającego smutku. Osoby doznające przemocy psychicznej często są osobami wysokofunkcjonującymi w środowisku, co jednak nie przekłada się na komfort psychiczny i poziom zadowolenia z życia.”
Więcej na ten temat możecie przeczytać w artykule napisanym przez Małgorzatę Kawę na naszej stronie internetowej:
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG”, objęty honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Skawina
Scroll to Top

Chcesz być z nami na bieżąco?
Zapisz się do newslettera