JESTEM OK, TAKI JAKI JESTEM
O czym będziemy rozmawiać?
Seminarium „Jestem OK taki, jaki jestem” dotyczy kluczowego dla rozwoju dziecka obszaru – poczucia własnej wartości.
💕 DLACZEGO WARTO ❓
Zdrowe poczucie własnej wartości pozwala rozwijać swój potencjał, wykorzystywać własne talenty, ale jest również ważne w naszym życiu społecznym. To dzięki niemu budujemy jakościowe i satysfakcjonujące relacje z ludźmi, funkcjonujemy zgodnie z wartościami. Poczucie własnej wartości stanowi też psychospołeczny system odpornościowy człowieka.
Nasze własne poczucie wartości mogło być nadszarpnięte w toku socjalizacji – przez opinie bliskich, niekonstruktywną krytykę, skupianie uwagi na błędach.
Poczucie wartości jest kluczowe w rozwoju dziecka. Chroni je przed niepożądanym i destrukcyjnym wpływem środowiska – zarówno ludzi (presji rówieśniczej, nękania, krzywdzących dorosłych) jak i zdarzeń (rozwód rodziców, śmierć bliskiej osoby, choroba, emigracja itd.
Warto wiedzieć, jak towarzyszyć dziecku w sposób konstruktywny – wspierać budowanie własnej wartości, ale nie „rozpuszczać”. Odróżniać poczucie własnej wartości od pewności siebie. Komunikować się, dając bezcenne informacje zwrotne dla dziecka, a przy okazji – dowiadywać się więcej o sobie!
Jesper Juul o poczuciu wartości:
Poczucie własnej wartości decyduje o jakości naszego życia i o charakterze związków z innymi ludźmi. Osoby o niskim poczuciu własnej wartości mają problem z tym, żeby odkryć swoją prawdziwą wielkość: albo siebie pomniejszają albo wyolbrzymiają. Jedni pragną stać się niewidzialni, a inni wręcz przeciwnie: eksponują siebie przez cały czas i niczego bardziej nie pragną, niż żeby na nich patrzono i podziwiano.
Jeśli doskwiera ci niskie poczucie własnej wartości, będzie ci trudno budować dobre relacje z innymi ludźmi, także z samym sobą. Trudno ci będzie otwarcie powiedzieć, czego ci potrzeba, gdzie są twoje granice, gdzie jest twoje „tak” i „nie” albo prowadzić szczerą rozmowę z drugim człowiekiem.
📆 KIEDY I GDZIE ❓
Warsztaty to dwugodzinne spotkania, które będą odbywać się w poniedziałki od 18.00 do 20.00 w siedzibie Fundacji przy ul. Żwirki i Wigury 7/12 w Skawinie.
Termin: do ustalenia
💰 JAKI JEST KOSZT ❓
➡ Dla mieszkańców Gminy Skawina warsztaty są dofinansowane ze środków …: koszt udziału wynosi … (do ustalenia)
➡ Na każde Warsztaty mamy również bezpłatne miejsca. Jeżeli odpłatność stanowi jedyną przeszkodę w uczestnictwie w Warsztatach – skontaktuj się z nami telefonicznie ☎ 602-516-635.
➡ Dla osób spoza Gminy Skawina koszt udziału wynosi 50 zł. za 1 spotkanie)
💁 KTO PROWADZI ❓
Aneta Rokicka – opis kwalifikacji w zakładce Zespół
🖊 JAK SIĘ ZAPISAĆ ❓
Liczba miejsc ograniczona do 15.
Zapisy przez formularz zgłoszeniowy: